ראשי

מרוצי האופניים הגדולים בעולם

ניבלי כבר מריח אך לא מתבשם, מה צפוי בקטע 14, ועוד


ניבלי בדרך לפאריס. עם ניצחונו השלישי במרוץ השנה, מקדים הפעם את מייקה של טינקוף וקוניג של נט-אפ, ניבלי ממשיך ומגדיל את פער הזמנים מיריביו הישירים בתחרות הדירוג הכללי ונדמה שהולך ומיתר על ידי כך את השאלה ביחס לדמות המנצח. אמנם את יופייה של עיר האורות עדיין קשה לראות מפסגות האלפים, אך ניחוחותיה ספק אם לא החלו כבר לעלות באפו של האיטלקי, אך אין לו לסיציליאני לחשוש מהתבשמות - הוא מספיק מנוסה וצנוע מכדי שאלו יסחררוהו בטרם עת.
ניבלי אגוז קשה והוכיח זאת לא פעם בעבר, יציב, ממוקד, מטפס כהלכה, ולא סובל מתנאי הדרך - לא בקור ובגשם ואף לא בתנאי חום קשים, כפי ששררו אתמול על מסלול הקטע היומי - וניבלי עקשן, וכמובן בעל ניסיון עצום, וראה (כמעט) הכול, ועתה, כאשר פרום וקונטאדור כבר לא במשחק, הנשארים, וכבודם במקומו מונח, לא מהווים בעיה גדולה מדי בעבורו – כסף קטן. אך אין בכך בכדי להפחית משהו מהישגיו של הסיציליאני עד כה, שעם נצחונו השלישי בקטע 14 הוא פותח ומחזיק עתה בידו 3.37 דק' מהעוקב הראשון, וולורדה, ו-4.24 מבארדה, 4.40 מפינו, 5.19 מואן גארדרן, 6.06 מפרו, ואלו פערים גדולי מידות שיאפשרו לניבלי מרווח תמרון בשבוע הקרוב.
קבוצת בריחה שיצאה לדרך בטיפוס הראשון של היום (Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step), Rudy Molard (Cofidis, Solutions Credits), Bartosz Huzarski (NetApp), Brice Feillu (Bretagne), Giovanni Visconti (Movistar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Blel Kadri (AG2R), Kristjan Durasek (Lampre) and Daniel Oss (BMC), פער הזמנים שהצליחה לצבור לא היה משמעותי וחוד הדבוקה תפס את אחרון פליטיה, דה מרקי של קנונדייל (הרוכב התחרותי של הקטע), בתוך הטיפוס האחרון, ~ 14 קמ מהקו. חבורת החולצה הצהובה ברשות ניבלי, שנשאר בשלב זה עם אחרון עוזריו, קנגארט - סקרפוני החל לסבול הרבה לפני כן ופוגלסאנג פגש את האספלט בירידה המקדימה לטיפוס האחרון - המשיכה ובודדה עצמה בתוך הטיפוס - טיפוס שאורכו סבוך משיפועו - משאריות ה'בלתי מתאימים', פוגשת כבר בשלב מוקדם את ראשון 'החוזרים לאחור', פורט של סקאיי (עוד קודם לכן כבר נראה עוזרו תומאס מדשדש), צומצם הרכבה עוד ועוד ומנתה עמוק בתוך הקטע את כול המתמודדים הבכירים (למעט פורט) שהחלו בשלב זה לנהל את מלחמותיהם הפרטיות זה בזה. מייקה וקוניג הורשו וקפצו קדימה, ולאחר שניבלי וולורדה פינו וטאן דם עזבו אף הם התקיף אותם ניבלי ונעלם במעלה ההר. ניבלי נראה מרוכז ונחוש ולאחר שתפס את השניים בחזית עזב אף אותם וחצה מקדים את השניים במעט ראשון את הקו. אחריהם סיימו וולורדה ופינו, שלא הצליח למצוא בספרדי שותף ראוי (וולורדה כמו וולורדה מעולם לא היה שותף 'הגון'), וקבוצה גדולה שמנתה כמעט את כול יתר הבכירים, בראשה רכבו לסירוגין בארדה וואן גארדרן, שלא מצליחה לצמצם מאוד את הפער לא לניבלי ולא לפינו ווולורדה, מסיימת שלישית.  

מרוויחים ומפסידים:

קטע 13

כפי הנראה נשארנו עתה עם התחרות 'על מה שנשאר' – המקומות השני והשלישי על הדוכן בפאריס ומקום בעשירייה הראשונה.
המפסיד הגדול הוא כמובן פורט, ששוב, כמנהגו, סבל מ'יום חסר', ויוצא עקב כך לחלוטין מהתמונה (מאבד 8.48 דק ויורד מהמקום השני למקום ה-16 בפיגור של 11.11).


קוסטה אמנם לא עמד בקצב של החזית (סיים את הקטע 15 ב- 3.01 פיגור) אך הוא אחד מ'הטובים מכול השאר' ומקפץ לתוך העשירייה.
קוניג של נט-אפ נתן הצגה וקיבל (הוא והמממנים החדשים, חברת 'בורה' הגרמנית) עבורה תמורה מלאה בדמות טיפוס מהמקום ה-19 לעשירי.
טאן דם היה נדמה לפרקים שילהג לגורלו ויצליח להיאחז בניבלי, אך ההולנדי, אף כי השאיר את הרוכב המוגן של הקבוצה מולמה מאחור, הסתפק בטיפוס מהמקום ה-17 ל- 12 והוא מרוחק רק קצת מהעשירייה (42 שנ').
טראק היו הקבוצה היחידה שלה היו שני נציגים בחלק העליון, ושניהם, פרנק שלאק והיימר זובלדיה, סיימו עם חבורת ה- 2.09 דק' פיגור (מקום 10, 11).

 

קטע 14, 177 קמ', Grenoble › Risoul
יום שני ואחרון באלפים. הביקור החטוף באלפים יסתיים בקטע הרים מסובך עם שלושה טיפוסים, שניים בראשונה ואחד מחוץ לקטגוריה. התוואי הטופוגראפי – מתחילים לטפס מיד בהתחלה וממשיכים עד הסוף - מזמין קבוצת בריחה, אך קשה לדעת אם האחרים בראשות קבוצות הבכירים לא ימשיכו להעדיף ולשמור על הכול בשליטה; מצד שני אין לשכוח שטמפרטורות גבוהות בדרכים עלולות לעיתים לגרום לו לאדם להזיות.
הטיפוס ל-Col de Izoard הוא טיפוס מסובך, יותר מהטיפוס המסיים של הקטע, והתקפה בחלק המסיים שלו עשויה להניב תוצאות – הירידה בצד השני מסובכת ומהירה, כביש רטוב (סיכוי ריאלי) יאפשר ללוקח סיכונים אמיץ  להרוויח כאן (או להפסיד עולמו). הטיפוס האחרון לריסוּל בשיפועים קבועים, ללא רמפות חדות, ושוב קשה להאמין שמישהו יהמר טרם קירבה מספקת ~ 4-5 קמ לקו – טמפו טמפו טמפו (מתגבר). על אף שהצוות המסייע לניבלי נראה רעוע עתה, לאחר התרסקותו של פוגלסאנג אתמול ו'בעיותיו' של סקרפוני, כלל לא בטוח שהאחרים ימשיכו להתעסק איתו ולא יבחרו להחליף מאמצים אלו בנסיון לאתר פרצה בעמידותם של יריביהם הישירים – ניבלי כבר לא אחד מהם.

מזג אוויר. נעים לרכיבה במשך רוב שעות הקטע

שידורים ישירים. קטע 14 משודר היום במלואו והשידורים עוברים לצרפת ב- 13.00. הסיום לא צפוי לפני 18.00. האקשן צפוי להתחיל ב- 16.30
LE BLAIREAU

 

 

 

 נתוני טופוגראפיה ומיקום אמת בזמן הקטע

 

 

פורסב של קטיושה מפספס בקצת ואומר שלום